Про проєкт

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел «Жива історія» реалізований на перетині гуманітаристики та цифрових технологій у сфері digital humanities. «Живу історію» розроблено на початку 2022 року у співпраці проєкту “Локальна історія”, Центру досліджень українсько-польсько-словацького пограниччя та Гуманітарного факультету Українського Католицького університету за сприяння Вічного фонду «Броди-Лев» й Вічного фонду імені Тиміша та Ґеновефи Шевчуків.

На порталі «Жива історія» удоступнено частину із зібраних впродовж кільканадцяти років усноісторичних свідчень та візуальних джерел від початку 1900-х до 2022 року. Онлайн-платформа складається із трьох основних розділів: очевидців, фототеки та мапи, які об’єднані спільною системою багаторівневого пошуку, що дозволяє працювати із базою усіх даних на трьох основних взаємопоєднаних рівнях (географічному, хронологічному та тематичному) як на макро-, так і на мікрорівні.

Репрезентовані на порталі інтерв’ю зі старожилами та візуальні джерела з родинних архівів творять унікальний комплекс об’єктів нематеріальної культурної спадщини. Почути раніше не чутні голоси з минулого і побачити обличчя людей з минулого – це не лише статична фіксація культурної спадщини задля її збереження. Це її переорієнтація на моделювання інклюзивної політики національної пам’яті, формування ідентичності української нації та можливість деколонізувати суспільне мислення та зберегти історичну пам’ять українців.

Команда проєкту

Віталій Ляска, PhD
Керівник Центру досліджень українсько-польсько-словацького пограниччя, співзасновник та головний редактор проєкту “Локальна історія”. Автор концепції та шеф-редактор “Живої історії”. Працює у сфері публічної історії.
Юрій Пуківський, PhD
Керівник проєктів та програм Центру досліджень українсько-польсько-словацького пограниччя, заступник головного редактора проєкту “Локальна історія”, головний редактор “Живої історії”.
Іван Спринь, Магістр публічного управління (УКУ)
Керівник проєктів та програм Центру досліджень українсько-польсько-словацького пограниччя, співзасновник проєкту “Локальна історія”, директор з розвитку проєкту “Жива історія”.
Юлія Шелеп, PhD
Молодша наукова співробітниця Центру дослідження українсько-польських відносин Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича, учасниця дослідницької групи “Живої історії”, дослідниця усної та візуальної історії, історії повсякдення та етносоціальних процесів другої пол. XX ст.
Павло Артимишин, PhD
Науковий співробітник відділу нової історії України Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича, дослідник проєкту “Локальна історія”, учасник дослідницької групи проєкту “Жива історія”. Досліджує історію національних концептів в Галичині XIX-XX століть, трансформацію українсько-російських відносин у пострадянську добу.
Роксолана Попелюк, Магістр історії
Аспірантка Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, дослідниця проєкту “Локальна історія”, учасниця дослідницької групи проєкту “Жива історія”. Досліджує жіночий досвід українського дисидентського руху.
Ігор Рочняк, історик
Дослідник проєкту “Локальна історія”, учасник дослідницької групи проєкту “Жива історія”.
Богдана Бержицька, Магістр історії
Менеджерка проєкту “Локальна історія”, учасниця дослідницької групи проєкту “Жива історія”.
Марія Гілевич, Історикиня
Дослідниця проєкту “Локальна історія”, учасниця дослідницької групи проєкту “Жива історія”.
Антон Петрівський
Дослідник проєкту “Локальна історія”, учасник дослідницької групи проєкту “Жива історія”. Учасник російсько-української війни, воїн 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.
Галина Андрушкевич-Ардан
Більд-редакторка проєкту “Жива історія”, головна дизайнерка журналу “Локальна історія”.

У різний час учасниками польових експедицій “Локальної історії” були Тарас Чолій, Ігор Гілевич, Ігор Олексюк, Андрій Рурка, Ольга Галабурда, Станіслав Клосовський, Інна Березніцька, Ігор Рудий, Галина Спільник, Марія Сало, Віталія Поньомарова, Юлія Артимишин, Юрій Степовий, Олександр Коковін, Іван Федорич, Володимир Бонішко, Юрій Романко, Анастасія Вірт, Ігор Чава, Роман Чернявський та інші.

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency