
Стефанія Медянка
17 травня 1928 р. с. Старява Добромильського повіту Львівського воєводства
Очевидиця, репресована
Біограма
Народилась 17 травня 1928 року у с. Старява Добромильського повіту Львівського воєводства (нині Самбірського району Львівської області) в сім'ї Івана Потічного (1894 р.н.) та Катерини Іваницької (1897 р. н.). В сім'ї було п'ятеро дітей- троє сестер і двоє братів.
Батько 5 років служив в австрійській війську, був старшиною. Брав участь у Першій світовій війні, потрапив у полон, перебував у Герцеговині і по закінченні війни прийшов додому пішки. Після повернення воював у складі УГА в польсько-українській війні.
Стефанія Медянка закінчила сім класів сільської школи "за Польщі". Старший брат Михайло (1921 р. н.) служив у дивізії СС «Галичина», та зміг уникнути репресій та емігрувати після війни до Канади.
У 1947 році Стефанія була заарештована за "неповагу до радянської судової системи" і на 6 місяців ув’язнена у Самбірській в'язниці. У 1947 р. помер батько і сім'я повинна була здати норму зерна, за те що вони не встигли здати податок на три роки ув'язнення було засуджено 19-річного брата Стефанії. Суд був показовим, щоб злякати інших. Заступившись за брата і вигукнувши, що вирок несправедливий, респондентка отримала 6-місячний арешт.
Стефанія Медянка добре пам'ятає радянську та німецьку окупацію та перебування військових в селі, адже в Старяві знаходилася прикордонна застава, а сім'я інтерв'юерки мешкала в центрі села і вони бачили та переживали події Другої світової війни. В радянський час Стефанія працювала в магазині та на залізничній станції. У 1989 році відвідала брата в Канаді.
[Інтерв'ю оцифровано в рамках проєкту "Жіночі голоси Другої світової війни" за підтримки Європейського Союзу за програмою "House of Europe"].
Спогади
Оповідач: | Стефанія Медянка |
Місце запису: | с. Старява Самбірського району Львівської області |
Дата інтерв'ю: | 1 січня 2017 р. |
Інтерв'юер: | Ігор Рочняк |
Транскрипція: | Богдана Тараніна, Роксолана Попелюк |
Джерело: | Архів проєкту "Локальна історія" |
Мама ще вродила... Мій тато за Австрії був "цуксфірер". То на знаєте, то таке було, як зараз старшина чи що. Тато служив довго на австрійській войні, десь п'ять років. І мій тато казав, що наші українці не файні. Знаєте ранше телевізора не було, ми не дивилися телевізор, що батьки розказували, так як було і тато нам все розказував. "Діти, наші українці треба копати 100 літ взад, щоби з негу щось було, каже, вони є дуже продажні люди".
Мій тато воював за польсько-української війни. Ото за лісом в Смеречне село, як скінчилася війна, я навіть не знала, що то таке є, де то скінчилася війна...
Інт.: Та ще та Перша війна?
Австрійська війна, угорська. І всі приїхали, приїхали всі офіцери зі всіх держав, брали своїх, бо ще війна розпалась, брали своїх хлопців. А з України приїхав посол український. Ми не мали держави. І каже... В Герцеговині тато був, я навіть не знала, що то є. А зараз Боснія і Герцеговина, що там то таке. О, тато там був і там ще війна скінчила. Тато він там йшов пішки, пішки мій тато. І хлопці, було щось 15 000 українців всі присягли. Каже хлопці всі держави беруть свої, ми сі зачепимо би за нас світ щось знав. Всі присягли же будуть чесно, ну і всьо. Кухні нема, команди нема, їсти сі хоче. Ну йшли, зайшли в Сербію, порозбиралися по ночі , наїлисі слив, понапивалисі вина, там попадали, "баяни" пішли, розрізали живот, наклали слив в животи, то тато мені все то розказував.
Ну і ту їх в Смеречно прийшло 15 хлопців, польсько-української війни. Поляки взяли шосейну дорогу і поляки взяли желізну дорогу, а їх нагнали в ліс. Ну прийшли змокали смерешно. Хлопці їсти хочуть. Той тягне коров стайні. Жінка кричить, той тягне подушку хоче накрити. За зима і біда. Тато подивився ту пораднив побув.
02:39
Каже додому, але і так смерть, і так смерть поляки завдять. Але вите то все є від Бога. І тато мій прийшов додому вночі, а я та друга хата того жию. Я ту робила. Ну а а його сестри вийшли на вір вночі. Ну свою потребу чи що? І тато їх кличе: "Ходіть ту дівчата ха-ха-ха хтось єй". Знаєте і втікли до хати. Каже: "Мамо, то нас хтось кличе". Мама, баба моя вийшла.
03:06
Ой, сину, що ти то робиш? Ну і завела тата до хати, помили і тато побув до рана. Хтось замельдував і прийшов польський офіцер і тата поставив кут і часового і всьо. Ану розстріляють. Він воював на за Україну. Але коли тато служив в Угорщині, ще при війську і там з ним служив поляк, то таке від Бога було чи що? Не знаю.
03:32
І той поляк зайшов до хати, каже: "Іван, що ти то робиш? І тих пустових зняв, і тато так ще лишив живий". Отак поляки робили. Ми забрали желізну дорогу Шусейну, а наші українці продавали. В нас то такий день, він ліг під поїзд бежити. То таке всь є від Бога. Він робив на колії, бо Австрія климувала. Хто робив на колії, не брала до войська і робив на желізно дорозі.
04:01
І здав полякам знати, що українці їду. Така була то назвали панцерка. Такий вагончик їхав, що їде з Херова ту. І він розсунув рейси, щоби ще хлопці побили, розумієте? Але хтось там убийдів з людей і начали кричати до тих хлопців: "Би стали, би стали і там нижче церкви вони стали тих хлопців постріляли і так на цвинтар лежать за Аустрі ще".
04:28
І прийшов час, він ще постарив той жук і ліг під поїзд то саме місце, де він розставшири. Як не вірите мені, спитайте людей. То саме місце ліг під поїзд і поїзд його переїхав. Союзу було і поїзд його порізав.