Стефанія Медянка

Стефанія Медянка

  • 17 травня 1928 р. с. Старява Добромильського повіту Львівського воєводства

Очевидиця, репресована

Біограма

Народилась 17 травня 1928 року у с. Старява Добромильського повіту Львівського воєводства (нині Самбірського району Львівської області) в сім'ї Івана Потічного (1894 р.н.) та Катерини Іваницької (1897 р. н.). В сім'ї було п'ятеро дітей- троє сестер і двоє братів.

Батько 5 років служив в австрійській війську, був старшиною. Брав участь у Першій світовій війні, потрапив у полон, перебував у Герцеговині і по закінченні війни прийшов додому пішки. Після повернення воював у складі УГА в польсько-українській війні.

Стефанія Медянка закінчила сім класів сільської школи "за Польщі". Старший брат Михайло (1921 р. н.) служив у дивізії СС «Галичина», та зміг уникнути репресій та емігрувати після війни до Канади.

У 1947 році Стефанія була заарештована за "неповагу до радянської судової системи" і на 6 місяців ув’язнена у Самбірській в'язниці. У 1947 р. помер батько і сім'я повинна була здати норму зерна, за те що вони не встигли здати податок на три роки ув'язнення було засуджено 19-річного брата Стефанії. Суд був показовим, щоб злякати інших. Заступившись за брата і вигукнувши, що вирок несправедливий, респондентка отримала 6-місячний арешт.

Стефанія Медянка добре пам'ятає радянську та німецьку окупацію та перебування військових в селі, адже в Старяві знаходилася прикордонна застава, а сім'я інтерв'юерки мешкала в центрі села і вони бачили та переживали події Другої світової війни. В радянський час Стефанія працювала в магазині та на залізничній станції. У 1989 році відвідала брата в Канаді. 

[Інтерв'ю оцифровано в рамках проєкту "Жіночі голоси Другої світової війни" за підтримки Європейського Союзу за програмою "House of Europe"].

Спогади

Оповідач: Стефанія Медянка
Місце запису: с. Старява Самбірського району Львівської області
Дата інтерв'ю: 1 січня 2017 р.
Інтерв'юер: Ігор Рочняк
Транскрипція: Богдана Тараніна, Роксолана Попелюк
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Мама ще вродила... Мій тато за Австрії був "цуксфірер". То на знаєте, то таке було, як зараз старшина чи що. Тато служив довго на австрійській войні, десь п'ять років. І мій тато казав, що наші українці не файні. Знаєте ранше телевізора не було, ми не дивилися телевізор, що батьки розказували, так як було і тато нам все розказував. "Діти, наші українці треба копати 100 літ взад, щоби з негу щось було, каже, вони є дуже продажні люди".

Мій тато воював за польсько-української війни. Ото за лісом в Смеречне село, як скінчилася війна, я навіть не знала, що то таке є, де то скінчилася війна...

Інт.: Та ще та Перша війна?

Австрійська війна, угорська. І всі приїхали, приїхали всі офіцери зі всіх держав, брали своїх, бо ще війна розпалась, брали своїх хлопців. А з України приїхав посол український. Ми не мали держави. І каже... В Герцеговині тато був, я навіть не знала, що то є. А зараз Боснія і Герцеговина, що там то таке. О, тато там був і там ще війна скінчила. Тато він там йшов пішки, пішки мій тато. І хлопці, було щось 15 000 українців всі присягли. Каже хлопці всі держави беруть свої, ми сі зачепимо би за нас світ щось знав. Всі присягли же будуть чесно, ну і всьо. Кухні нема, команди нема, їсти сі хоче. Ну йшли, зайшли в Сербію, порозбиралися по ночі , наїлисі слив, понапивалисі вина, там попадали, "баяни" пішли, розрізали живот, наклали слив в животи, то тато мені все то розказував.

Ну і ту їх в Смеречно прийшло 15 хлопців, польсько-української війни. Поляки взяли шосейну дорогу і поляки взяли желізну дорогу, а їх нагнали в ліс. Ну прийшли змокали смерешно. Хлопці їсти хочуть. Той тягне коров стайні. Жінка кричить, той тягне подушку хоче накрити. За зима і біда. Тато подивився ту пораднив побув.

02:39

Каже додому, але і так смерть, і так смерть поляки завдять. Але вите то все є від Бога. І тато мій прийшов додому вночі, а я та друга хата того жию. Я ту робила. Ну а а його сестри вийшли на вір вночі. Ну свою потребу чи що? І тато їх кличе: "Ходіть ту дівчата ха-ха-ха хтось єй". Знаєте і втікли до хати. Каже: "Мамо, то нас хтось кличе". Мама, баба моя вийшла.

03:06

Ой, сину, що ти то робиш? Ну і завела тата до хати, помили і тато побув до рана. Хтось замельдував і прийшов польський офіцер і тата поставив кут і часового і всьо. Ану розстріляють. Він воював на за Україну. Але коли тато служив в Угорщині, ще при війську і там з ним служив поляк, то таке від Бога було чи що? Не знаю.

03:32

І той поляк зайшов до хати, каже: "Іван, що ти то робиш? І тих пустових зняв, і тато так ще лишив живий". Отак поляки робили. Ми забрали желізну дорогу Шусейну, а наші українці продавали. В нас то такий день, він ліг під поїзд бежити. То таке всь є від Бога. Він робив на колії, бо Австрія климувала. Хто робив на колії, не брала до войська і робив на желізно дорозі.

04:01

І здав полякам знати, що українці їду. Така була то назвали панцерка. Такий вагончик їхав, що їде з Херова ту. І він розсунув рейси, щоби ще хлопці побили, розумієте? Але хтось там убийдів з людей і начали кричати до тих хлопців: "Би стали, би стали і там нижче церкви вони стали тих хлопців постріляли і так на цвинтар лежать за Аустрі ще".

04:28

І прийшов час, він ще постарив той жук і ліг під поїзд то саме місце, де він розставшири. Як не вірите мені, спитайте людей. То саме місце ліг під поїзд і поїзд його переїхав. Союзу було і поїзд його порізав.

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency