Зенон Врублевський

Зенон Врублевський

  • 17 березня 1927 р. м. Львів

Член ОУН, стрілець дивізії СС "Галичина", стрілець УПА, політв'язень.

Біограма

Народився 17 березня 1927 року у Львові. Батько Іван, колишній десятник УСС, працював майстром шкіряних виробів, мати була домогосподаркою.

Зенон закінчив 6 класів у приватній школі ім. Т. Шевченка, далі вчився у гімназії. Був членом “Пласту” та “Просвіти”.

У 1943 році, в неповних 17 років зголосився до дивізії “Галичина” разом з рідним братом Юрком. Про вибір хлопця не знали ані батьки, ані навіть його брат. Вишкіл проходив на військовому полігоні Гайделяґер (поблизу польського міста Дембіци), там також пройшов шоферські курси, другий вишкіл -  у Нойгаммері (тепер село Сьвєнтошув у Польщі). Після закінчення вишколу був шофером при штабі дивізії. 

У січні 1944 року у складі почесної сотні брав участь у похороні віцегубернатора Отто Бауера у Львові. Учасник кампфгрупи Баєрсдорфа на Холмщині. Особистий шофер полковника армії УНР Івана Ремболовича. Як старший вістун (Rottenfürer) брав участь у боях під Бродами, де потрапив у полон під час прориву з оточення. 

Після короткотривалого перебування у фільтраційному таборі був вивезений до табору в Пермській області. Ще в таборі отримав звістку, що брат Юрко вирвався з Бродівського котла та приєднався до УПА. Через два роки, 1946-го Врублевському вдалось втекти з табору, а після повернення до Львова приєднався до збройного підпілля ОУН. Вже у Львові дізнався про загибель брата. У 1947 році заарештований радянськими каральними органами, а 8 вересня 1947 року засуджений до 25 років ув'язнення та 5 років позбавлення у правах із конфіскацією майна. Покарання відбував у Свердловську, Караганді, Кемерово та Воркуті.

Звільнений 1958 року, але до Львова зміг повернутися лише у 1960-му. Разом з Михайлом Бендиною брав участь у створенні Галицького Братства колишніх вояків 1-ї УД “Галичина” УНА. З 1992 р. є членом “Братства УПА”.

Проживає у Львові. Досі не реабілітований.

3
2
Marker
м. Єкатеринбург Свердловська область Російсьа Федерація
відбував покарання
м. Воркута, Комі АРСР
місце ув'язнення

Спогади

Оповідач: Зенон Врублевський
Місце запису: м. Львів
Дата інтерв'ю: 7 серпня 2015 р.
Інтерв'юер: Віталій Ляска, Ігор Рочняк
Транскрипція: Богдана Бержицька
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Коли я був в шостім клясі, а колись, якщо ти чувся у науці добре, ти міг здавати до гімназії після 6 кляси, а як ти не чувся добре, то ти йшов ше в сьому клясу. Ну я вчився в школі непогано, навіть можна сказати, таким був все лідером в класі. А професор Похмурський, то був досить добрий націоналіст.

Знаєте, він викладав українську історію і викладав польську історію, но в шостім клясі, то по тому цілому розрахунку ішла козаччина. Но знаєте для пацанів, для дітей яке то було за козаків ті походи. Но добре прийшло одне, а потім приходила значить польська ця година, пане професор: "У ше про козаччину". -"Та не можу, та треба значить во польську історію, бо підете здавати до гімназії", а ми: "Пане професор ми дома навчимось, ми почитаєм". І він ішов нам, знаєте, на уступки, замість того, щоб читати польську історію, він нам клепав ту козаччину.

Кінчається 6 класа, я йду здавати до гімназії і перше, що бачу "хісторія польські", а я цілий рік історії Польщі навіть не брав до рук.

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency