Мирон Амброзевич

Мирон Амброзевич

  • 30 серпня 1930 р. с. Подусільна Перемишлянського повіту Тернопільського воєводства
  • грудень 2019 р. р. с. Подусільна Перемишлянського району Львівської області

Член ОУН, псевдо "Чуб", політв'язень

Біограма

Народився 30 серпня 1930 року в селі Подусільна Перемишлянського повіту Тернопільського воєводства (нині Львівського району Львівської області). Навчався в Подусільній, Бережанах та Козовій на Тернопільщині. Під час навчання в школі приєднався до Юнацтва ОУН. З 1948 року став членом ОУН. Вивчав правила конспірації, навчався відтворювати звуки птахів, спочатку переносив таємні пакунки в сусідні села. У 18 років склав присягу націоналіста і виконував обов’язки зв’язкового. Пройшов збройний та ідеологічний вишкіл в Карпатах.

Через декілька місяців того ж 1948 року Мирона Амброзевича заарештували органи МДБ. В нього знайшли листівки з закликами проти радянської влади та колгоспів. Утримували в сільській раді. Здійснив втечу з-під варти, переховувався. 

У вересні 1949 року підпільник таємно прийшов до рідного села. Під час цього візиту відбулася спроба арешту, отримав поранення в руку, але арешту уникнув. З важким пораненням звернувся до місцевої лікарні. Через повідомлення когось з медичного персоналу, Мирона Амброзевича арештували.

Спочатку протягом трьох днів утримували в Перемишлянах, а потім відправили до слідчого ізолятора (“Тюрма на Лонцького”) у Львові. 7 грудня 1949 року Військовий Трибунал військ МВС засудив Мирона Амброзевича на 25 років виправних таборів з обмеженням у правах на 5 років за статтею 54-1а КК УРСР.

Через два тижні етапований в місто Караганду, Казахської РСР. Через поранення був залишений на легших роботах у табірному відділені в Караганді, замість табірного відділення у Джезказгані. Тут він працював на заводі, де виготовлялося устаткування для шахт. Після смерті Сталіна 1953 року Мирона Амброзевича етапували у Воркутинський табір, Комі АРСР.

Вийшов на волю 14 липня 1956 року. Повернувся в рідне село.

Спогади

Оповідач: Мирон Амброзевич
Місце запису: с. Подусільна Львівського району Львівської області
Дата інтерв'ю: 8 квітня 2014 р.
Інтерв'юер: Антон Петрівський
Транскрипція: Роксолана Попелюк
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Інтерв'юер: Яке було відношення польської влади до українців?

Вороже.

Інтерв'юер: А як, в чому то виражалася?

Взагалі можна сказати, що у всьому, забороняли, навіть і в вишитій сорочці забороняли ходити. Ти собі ходи дома, але до читальні чи межи люди ти не маєш права йти. Хоча нам Івахів все казав: "Ви ходіть". Не раз і від польських тих шандарів... Хоч в нас в селі не було, але в гміні, во в Іванівці там вже було, був шандар, жандарм, а вони казали шандар тогди. О то він вже, його палиці прийшлось не раз покушіти (спробувати, - Ред.), він палицею товк і розганяв дітей. Тут посходились діти, ну таких вже старших то не чіпав, а штрафував батьків за то. І на злотий і на два золотих. Не було воно таке щоб...

Вороже було. От ти до нього говориш по-українськи, каже: "Я сі не розумом, мош по польському!", хоч розуміє прекрасно. Він всьо розумів, бо сам був українець колись. То мова за того жандарма, що був в Іванівці, тоді називався Янчин він, в гміні. Він сам українець колишній, а перейшов на польське.

Фото з родинного архіву

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency