Марія Повх-Галятовська

Марія Повх-Галятовська

  • 25 січня 1923 р. с. Перегноїв Перемишлянського повіту Тернопільського воєводсва
  • 19 лютого 2020 р. м. Бурштин Івано-Франківського району Івано-Франківської області

Зв'язкова ОУН, псевдо "Ялина", політув'язнена, учасниця Кенгірського повстання

Біограма

Народилась 25 січня 1923 року в селі Перегноїв (тепер Львівського району Львівської області). Брат Марії теж належав до руху Опору, був заарештований та засуджений. В 1941 році дівчина приєдналася до Юнацтва ОУН, завдяки дочці директора "Рідної школи". Після двох років перебування та навчання в Юнацтві склала присягу та стала дійсним членом Організації українських націоналістів. Згодом пройшла медичний та збройний вишколи, виконувала обов’язки зв’язкової. З 1942 року Марія очолила жіночу сітку ОУН у Глинянському районі. Згодом стала розвідницею в боївках Служби безпеки (СБ) ОУН Івана Семківа "Мирона" та Володимира Макаровського "Чайки". 

У липні 1949 року Марію Галятовську заарештували у селі Куровичі на Львівщині. Спочатку допитували в місті Глиняни, де вона назвалася Ганною Яремчишин. Проте в дівчини були доочні свідки, які назвали її справжнє ім’я. Потім "Ялину" перевезли до "Тюрми на Лонцького". Тут в одній маленькій камері утримувалося більш як 20 людей, а зверху розташовувався кабінет слідчого, тож в’язні могли чути страшні крики під час допитів. Крім того, охоронці забороняли спати в камері.

19 грудня військовий трибунал у Львові засудив Марію Галятовську на 25 років виправно-трудових таборів і п’яти років – позбавлення громадянських прав. Покарання відбувала в Кенгірі, в таборах Іркутської та Кемеровської областей РРФСР. Була учасницею Кенгірського повстання 1954-го. На засланні жінка виконувала різні роботи – копала траншеї в Кенгірі, працювала на сланцевій шахті в Тайшеті, та на польових роботах в Кемеровській області. 1956-го після звільнення не могла приписатися в рідному селі. Поїхала у Воркуту, де прожила сім років. Там одружилася з політв’язнем Володимиром Повхом. 1964-го повернулися в Україну. Працювала прибиральницею. Дітей у подружжя не було. Чоловіка поховала у 1995 році.

Проживала в місті Бурштин на Івано-Франківщині.

Спогади

Оповідач: Марія Повх-Галятовська
Місце запису: с. Перегноїв Львівського району Львівської області
Дата інтерв'ю: 23 червня 2014 р.
Інтерв'юер: Марко Бігус
Транскрипція: Роксолана Попелюк
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Була читальня "Просвіта" ну і товариство "Сокіл" і "Союз українок". "Союз українок" вела жінка священика, ну священик прізвище Роман Ульванський

Інтерв'юер: Ульванський?

Ульванський. Ну з приходом радянської влади у 39-му році, вони виїхали, очевидно він десь загинув. Його розшукували. Він був десь з Галицького району так приблизно знаю. А так даних про нього в селі ніхто далі не знав, він там загинув одним словом.

Фото з родинного архіву

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2024
Створено Abra agency