Катерина Гаврилів

Катерина Гаврилів

  • 11 серпня 1921 р. с. Труханів Сколівського повіту Станіславівського воєводства
  • 13 вересня 2022 р. м. Болехів Івано-Франківської області

членкиня ОУН, зв'язкова УПА, медсестра УЧХ, псевдо "Зелена"

Біограма

Народилася 11 серпня 1920 року в селі Труханів Сколівського повіту Станіславівського воєводства (нині Стрийського району Львівської області) у родині Григорія та Ольги Данилів.

З 1936 року проживала у Варшаві, де опинилася в середовищі місцевої української громади. У 1939 році її прийняли до ОУН. Наприкінці травня 1941 року повернулася в Галичину. Згодом стала секретаркою Стрийського повітового проводу ОУН, проживала на підпільній квартирі у Стрию, яку незабаром викрило гестапо, і вона змушена була втікати з міста. За дорученням Крайового Проводу ОУН проходила медичні курси та вишкіл зі стрільби у селі Сприня, що на Самбірщині. Призначена вишкільницею при Дрогобицькому обласному проводі Українського Червоного Хреста (УЧХ), провадила курси в селах Лукавиці, Рудниках, Чорному Лісі.

З приходом більшовиків у 1944 році опинилася в Карпатах на Сколівщині. Стала повітовою провідницею УЧХ, псевдо “Зелена”. Організувала мережу шпиталів, займалася постачанням медикаментів. Направлена на хірургічні курси в село Поручин на Тернопільщині. Певний час переховувалася у Гошівському монастирі. Жінці тричі вдалося уникнути арешту.

У 1950 році вийшла заміж і деякий час проживала із чоловіком у селі Смогів (нині Стрийського району Львівської області), де він працював директором місцевої школи. З переходом чоловіка на місце праці до школи у селі Кам’янка неподалік міста Сколе повернулася до рідного села Труханів.

У 1950-х роках, аби врятувати матір та сестру із ГУЛАГу вирішила легалізуватися із підпілля. Матір повернулася додому, однак важко хвора сестра померла ще в таборі. Через тиск зі сторони сільської комуністичної партійної організації разом зі сім’єю була змушена продати житло в Труханові й переїхати до міста Болехів на Івано-Франківщині, де проживала до кінця життя.

З проголошенням Незалежності України Катерина Гаврилів брала активну участь у громадському житті Болехівщини, Долинщини та Стрийщини, національно-патріотичному вихованні молоді, урочистих заходах з вшанування героїв УПА. Померла 13 вересня 2022 року на 103-му році життя.

Спогади

Оповідач: Катерина Гаврилів
Місце запису: м. Болехів Івано-Франківської області
Дата інтерв'ю: 12 червня 2017 р.
Інтерв'юер: Інна Березніцька, Володимир Бонішко
Транскрипція: Павло Артимишин
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Ми приїхали так якби сьогодня у Львів, то я приїхала, бо я Вам казала, шо машина була зіпсута, і вже другого дня я стрінулася з нашою провідницею, і вона мені сказала, шо вона сьогодня буде мати зустріч з Бандерою, шо Бандера приїжджає з Кракова, і вони будуть мати зустріч на Словацького, 18. І ми пішли туда, там був Провід Краєвий, і надійшов Бандера з таким великим букетом квітів, тих, гвоздиків. Не рожі, а гвоздики. І подарував на всих, всих нас благословив, здоровля нам бажав. На нім нічого не було, ніяких шатів. Якщо ше хтось на Бандеру говорить, шо Бандері добре жилося – йому взагалі нігде добре не жилося. Він навіть в той час, коли загинув, він жив під Мюнхеном, там в якомусь селі, так шо Бандери, та й.

Інтерв'юер: То він сидів з Вами, чи як. Чи просто прийшов?

Ми всі стояли, ось де мене Бандера поцілував.

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2024
Створено Abra agency