Дарія Полюга

Дарія Полюга

  • 4 березня 1926 р. м. Яворів Львівського воєводства
  • 12 вересня 2017 р. м. Львів

Членкиня ОУН, медсестра УЧХ, псевдо "Оксана", політув'язнена

Біограма

Народилася 4 березня 1926 р. у м. Яворів Львівського воєводства. Закінчила шість класів "Рідної школи". У 1938–1939 р. навчалась в Яворівській гімназії при монастирі сестер Василіянок, потім в учительській семінарії.

В 1942 р. вступила до Юнацтва ОУН, де виконувала обов’язки зв’язкової. У 1944 р. пройшла медичний вишкіл, який проводив лікар Юрій Липа. У 1945 р., легалізувавшись за рекомендацією крайового проводу ОУН, вступила до Львівського медичного інституту. Працювала в Українському Червоному Хресті (УЧХ), допомагала сотні "Переяслав".

4 жовтня 1948 р. під час навчання на четвертому курсі медичного інституту була заарештована. Перебувала у слідчому ізоляторі у Львові ("Тюрмі на Лонцького"). Відповідно до рішення Особливої наради при МДБ СРСР засуджена за ст. 54 КК УРСР до 10 років позбавлення волі.

Покарання відбувала у Мінеральному ВТТ, м. Інта, Комі АРСР. Спершу перебувала у пересильному 5-му окремому табірному пункті ("ОЛПі" – "Отдельный лагерный пункт"), пізніше – в жіночому 4-му ОЛПі. Після цього ще півтора року жила на спецпоселенні в Інті. Звільнена в 1956 році.

У січні 1956 р. вийшла заміж за Любомира Полюгу – члена ОУН і УПА, особистого охоронця Романа Шухевича, політв’язня, лікаря. Згодом у сім’ї народилося двоє дітей: старший син Ростислав, молодший Богдан. Переїхала до Семипалатинська (тепер м. Семей Абайської області Республіки Казахстан), де 1957 р. разом з чоловіком завершили освіту в медичному інституті. Не отримала дозволу повернутися на захід України, тому з 1961 р. разом зі сім’єю проживала – в м. Цюрупинськ Херсонської області УРСР (тепер м. Олешки Херсонського району Херсонської області). З 2004 р. мешкала у м. Львові.

Померла 12 вересня 2017 р. Похована на Личаківському кладовищі у м. Львові.

Спогади

Оповідач: Дарія Полюга
Місце запису: м. Львів
Дата інтерв'ю: 1 червня 2017 р.
Інтерв'юер: Інна Березніцька, Володимир Бонішко
Транскрипція: Павло Артимишин
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Були у нас учителі дуже патріотичними, дуже інтелігентні, розумні. Викладачі були всі ті, які пройшли також визвольні змагання 18-20-х років. Був у нас такий професор Кметик, який боровся за Київ разом з Коновальцем. І в такі дні, в які проходили патріотичні дні в нас математики не було, він був математик, він проводив в нас виховну роботу таку. І все казав: “Донцю, синцю. Якщо через десять-двадцять років я тебе побачу, ти забудеш а плюс бе до квадрату – то то дурниця. Але як ти забудеш який сьогодні день – оце ти не мій учень”. От такі у нас були професори.

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2024
Створено Abra agency