Ольга Гладун

Ольга Гладун

  • 25 квітня 1920 р. м. Львів
  • 2010 р. м. Львів

Членкиня ОУН на псевдо "Марта", членкиня УЧХ, Українського допомогового комітету, громадська діячка

Біограма

Народилася 25 квітня 1920 р. у Львові в родині Василя та Анастасії Андрущаків. Батько був колодієм (стельмахом), мав свої майстерні та навчав молодих ремісників. Мати займалася домашнім господарством та в часі Першої світової війни навчилася виготовляти панчохи.

Ольга була третьою, наймолодшою дитиною в цій сім'ї (були ще брат Володимир 1908 р. н. і сестра Марія 1910 р. н.). Навчалася у народній школі ім. Б.Грінченка, а згодом у гімназії ім.Кокорудзів "Рідної Школи". Належала до шкільного хору, яким керував о. Семчишин. Раз в рік в суботу перед Великоднем учасниці хору співали на так званій резорекції в соборі Св. Юра. Також Ольга з іншими ученицями гімназії складала присягу Богові на площі Св. Юра в присутності Митрополита Андрея Шептицького. У 1933 р. брала участь у святкуванні "Українська молодь – Христові" на площі Сокола-батька у Львові, а у 1934 р. стала членкинею спортивного товариства "Сокіл". Активно відвідувала читальню "Просвіти" у районі Львова "Богданівка", належала до хору та аматорського гуртка, опікувалася доростом "Просвіти".

Після проголошення відновлення Української Державності в 1941 році Ольга Андрущак працювала в Українському Червоному Хресті. Разом з нею там працювали – Ольга Малиса (дочка львівського хірурга) і Ганна (дочка письменника Юліяна Опільського). Члени цієї групи УЧХ збирали гроші на допомогу полоненим, закуповували продукти та відвідували поранених в лікарнях.

Пізніше Ольга влаштувалася в Делегатуру Українського Допомогового Комітету. У 1941 році Ольга Андрущак стала членом спортивного товариства "Січ" і "Жіночої Служби України". При культосвітній референтурі була створена жіноча секція, головою якої було обрано Ольгу. Одночасно вона виконувала обов'язки секретаря читальні "Просвіти" - організовувала чайні вечори, конкурси декламаторів, збирала допомогу для біженців з Харкова, які втікали від більшовиків.

У цей же час Ольга приєдналася до ОУН, залучила дівчину письменниця і пропагандистка Богдана Світлик. Ольга займалася видруком підпільної літератури – листівок та вісника "Вісті з фронту". Мала в хаті дві машинки – українську і українсько-російську. Друкувалося все на воскових матрицях, опісля хтось розмножував це на циклостилі. Також час від часу їй доручали передавати на потреби організації гроші, зібрані колядою та під час влаштованих імпрез. Цьому сприяв тодішній парох Богданівки о.Мирослав Харина.

Перед тим у 1930-х рр. до ОУН приєднався і старший брат Ольги Володимир, за що був арештований та утримувався у польській в'язниці. За браком доказів звільнений. Сестра Марія теж належала до ОУН, від неї Ольга навчилася друкувати.

Ольга пройшла курси організаторів жіноцтва в Брюховичах, навчалася на санітарних курсах, які ініціювала ОУН. Опікувалася двома пораненими підпільниками, які лежали в лічниці митрополита Шептицького, постачала їм ліки.

У 1944 за скеруванням керівництва ОУН перейшла на нелегальне становище і переховувалася в селах до часу поки не виникали підозри. Згодом повернулася до Львова, але продовжила переховуватися. Влаштувалася працювати в домоуправі Академії наук, а потім в Національний музей, де директором був Іларіон Свєнціцький. Там же працювала і його дочка Віра.

Намагаючись уникнути власного арешту та виселення рідних Ольга вирішила переїхати до Норильська, де працював родич Володимир Жирко. Спочатку працювала газоаналітчицею на металургійному заводі, а потім в плановому відділі. Коли колеги розпитували про минуле та поставала небезпека розсекречення, Ольга шукала іншу роботу.

У 1955 році Ольга вийшла заміж за колишнього політв'язня Михайла Гладуна. В сім'ї народилася дочка, проте в чотиримісячному віці дитина померла.

У Норильську, Ольга познайомилася з львівськими репресованими священиками, котрі після відбутого ув'язнення були там на спецпоселенні (отець Котів, колишній сотрудник собору св.Юра, отець Кузич, колишній ректор Перемиської гімназії, отець Фіголь).

У 1956 р. сім'я переїхала до Львова. Тут у подружжя народилося двоє дітей: син Богдан і дочка Марія.

У Львові Ольга налагодила зв'язки з священиками катакомбної УГКЦ, а також з представниками дисидентського руху (Оленою Антонів, В'ячеславом Чорноволом, Михайлом Горинем), допомагала в розповсюдженні самвидаву та у справі підтримування політв'язнів - збирала пожертви на посилки для них та їхніх родин.

У 1989 року Ольга Гладун стала членкинею Товариства "Просвіта". У 1990 р. створила на заводі "Метал – Орбіта" осередок Товариства української мови, де була головою. В 1993 році Ольга вступила до Союзу Українок, в 1995 р. – до Ліги Українських Жінок. 

Померла у 2010 р. у Львові.

Інтерв'ю оцифровано в рамках проєкту "Жіночі голоси Другої світової війни" за підтримки Європейського Союзу за програмою "House of Europe".

Спогади

Оповідач: Ольга Гладун
Місце запису: м. Львів
Дата інтерв'ю: 1 січня 2009 р.
Інтерв'юер: Марія Сало, Тарас Чолій
Транскрипція: Роксолана Попелюк
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

А я вже народилася у Львові.

Інт.: А ким працювали батьки?

Батько мав свою майстерню, колодій (стельмах) по спеціальності, мав робітників, мав право вишколювати. Проходили перевірку і потім вони діставали звання майстрів.

Інт.: А мама?

Мама була домашня господиня, правда під час війни навчилася панчохи робити, бо треба було. Під час Першої Світової війни.

Інт.: А як як проходило ваше дитинство? Можливо ви в садочок ходили?

Ходила в захоронку, то називалося, від "Рідної школи".

Інт.: А де ходили?

У Львові на Городоцькій вулиці, близько теперішньої фабрики яка торбинки робить, як називається, галантерейна фабрика. Але то будинок не той був, такий по сусідству на Городоцькій. Там була школа Грінченка, приватна "Рідна школа".

Інт.: Ви ходили в школу?

Але я ходила там тільки один рік, ходила в другий клас. Бо там була хлоп'яча, то одного року позвали щоб дівчата ходили з хлопцями. А в третій дальше вже до дівочої школи імені Гринченка на площі Святого Юра. В приміщенню яке належало до митрополичої канцелярії.

Інт.: Розкажіть будь ласка, які у вас відносини були в класі?

Наприклад ми всі були дуже згідні, вчительок мали дуже добрих. Вчительки "Рідної школи", то були всі патріотки. Вони нас вчили гарних пісень, такі патріотичні пісні і вправи до того робили - "Гей же до бою, браття за волю. З ворогом лютим час зробити лад", о такі штуки робили.

Інт.: А вас в класі були тільки українці, чи можливо були поляки?

Ні, "Рідна школа" не принімала. На то були державні школи. Польські школи були, їх було більше, вони були безплатні, а українська приватна була оплачувана.

Інт.: То ви народилися у Львові, так?

Я народилася у Львові, ходила в "Рідну школу", бо мене батьки не хотіли посилати в державну школу безплатну. Були польські, жидівські...

Інт.: А предмети які викладалися в школі?

Всі як в середній школі, від початкового класу.

Інт.: А можливо ви приймали участь в якихось святах національних, що святкувалися?

Наша "Рідна школа" була дуже бідна. Ми не мали ніякого спортивного святкування, нічого. Але 1 листопада все відзначали, то було таке свято, то вже в нас в крові було. Пам'ятаю ще 23 грудня стратили у Львові двох революціонерів Біласа і Данилишина, поляки повісили. Ми вже не вчилися так нормально, як має бути шкільні заняття. То були канікули так звані, то ми були на вакації. Але директорка розпорядилася щоби дівчата приходили до школи, тому щоби не дармувати в хаті. То ми ще так робили, ті старші дівчата... Я читала, зробила собі реферат на тему географії, хтось там на тему історії, хтось на літературу, ну кожного дня хтось інший. І крім того в нас вчили пекти маківник, медівник і так дальше. Бо то грудень місяць близько свят. Але 23 грудня ми прийшли і поділилися, то пам'ятаю то був 32-й рік, я вже була в сьомому класі. Прийшла директорка і сказала, то вчителька... На обов'язкове заняття прийшла директор пані Софія Федарчак, вона ще в Першій світовій війні була активісткою, щось там жінки робили таке, довідувалися де наші люди є. Інтерновані чи в тюрмі, передавали передачі, щось знаю що директорка тим займалася, то моя мама ще пам'ятала. Тому що мій дідусь був інтернований у 18-му році. У 1918 як була українсько-польська війна, мого дідуся який вже мав 65-й рік інтернували і писали в до Польщі, в табір концентраційний в Вадовиці називався. І там пробув дев'ять місяців. А потім вже його випустили.

Інт.: А по якій статті...

Йому інкримінували що він переносив відомості. Йому вже було 70, не 70, а 65. Що вже там багато міг зробити. Тоді люди скоріше старілися, тепер якось так не старіють. Але інкримінували, що він переносив відомості українським січовим стрільцям про положення в місті. Того не було доказано, але підпав під ту статтю. Не суджений був, нічого.

Інт.: А можливо святкували свято "Сокола-Батька" в школі?

Ні, не святкували. До "Сокола-Батька" я належала, я ходила деякий час до "Сокола-Батька", третій був, "Сокіл-Батько" 3... "Сокіл-Батько", то був на Руській вулиці 18, а то був "Сокіл" 3, то було в приміщенню тих будинків святоюрських. Між іншим мені Сокіл дуже подобався, там ми збиралися тільки в неділю, робили вправи вільноруч. А в тижні приходили, то були якісь гутарки (розмови) і грали в настільний теніс. Його тоді назвали пінг-понг, то було для приємності. Крім того ми готовили вправи і пізніше був виступ на сцені. Вправи вільноруч при супроводі таких гарних українських пісень. Так як робила то "Рідна школа". То кожного року в місяці червні всі школи львівські, ці неповно-середні, торговельна. Йшли на площу "Сокола-Батька" по вулиці Стрийській. Там зачинали з гімну, робили вправи... Тоді був гімн "Боже великий єдиний", то ми до того вправи мали спеціальні. "Боже великий", то так руки догори, а потім вже якось інакше.

Інт.: А в якому році ви закінчили школу Грінченка?

В 32-му здається чи в 33-му, я не пам'ятаю.

Інт.: Якраз тоді в 30-х роках була пацифікація, ви пам'ятаєте?

Пацифікацію пам'ятаю. Ну нам вона нічого не зробила, не шкодила. Але брат попав в тюрму, брат сидів.

Інт.: А як звали брата?

Володимир, він закінчив гімназію і вчився в Політехнічному інституті. Познайомився з товаришами які вже були в ОУН і йому запропонували щоби переховував в себе Юрія Дацишина, який був членом ОУН і зробив замах на почтовий амбулянс під Бібркою. Тоді поляки везли ті поштові гроші, але неудача була, їх там когось застрілили. Я вже не не можу сказати, забула кого.

Інт.: А його вивезли?

Ні, Дацишин втік і в нас переховувався. А мій тато був працьовитий і дуже ощадний, збирав гроші, будував... Жив в одній хаті на Городоцькій, а будував на вулиці Ванди хату. І там ми ще не перейшли всі жити, але вже комірники в нас були. І була така одна кімната де був брат і він там деякий час був. Але кажуть, що то служниця його батьків щось навела таке підозріле. А навпроти нас через дорогу, жінка яка працювала данцеркою (танцівницею) в якомусь ресторані. Значить вона обслуговувала тих гостей які приходили, танцювали з ними. Вона побачила що в вікні є мужчина незнайомий, а його шукали, того Дацишина. І через цих двох, через служницю і через сусідку навпроти посадили. Зловили того Дацишина і при тій нагоді мого брата. Запитали чому він там жив в нас, сказав що він вчив його краще математики. А мій брат якраз любив математику, фізику, хімію. Сказав що під приводом взяв собі його на деякий час до хати, на канікули щоб його підівчити, краще з математики підготовити. Мене викликали, я не знаю чи я тоді мала 10 чи 12 літ, не пам'ятаю коли то було і в якому році точно. Але за мною прийшли з поліції до хати і викликали мене до судді, до слідчого і питався про що вони говорили. Та я кажу: "Все якийсь цифри з математики, - кажу,- я того не розумію, то вища математика".

Інт.: А можливо ви ще мали... Ви мали одного брата?

Одного брата, так. Я ще сестру мала. Ну сестра тільки то робила добре, що мала деякий час в себе машинку друкарську і друкувала матеріали на циклюстилю (машинка трафаретного друку), тепер то не в моді, тепер є інші способи друкування. То був папір покритий воском і без стрічки друкувалося, на тім вибивало букви, а потім бралося пензель з фарбою, один раз потягнув і вже відбилося. А я часом їй щось помагала, підтерти треба було. Так вона навчилася друкувати.

Інт.: А сестра старша була від вас?

На 10 років.

Інт.: А ви після закінчення школи Грінченка, де ви вчилися?

Пішла до гімназії "Рідної школи". Ну там вже інакше було, там вже та гімназія мала право "прилюдности". Значить що наші свідоцтва були прийняті кураторію шкільною і вони мали право перевіряти нас.

Інт.: А можливо ви можете назвати імена своїх однокласників в школі Грінченка або вже в гімназії, не пам'ятаєте?

Не пам'ятаю. Ну вже там не такі відомі, одна відома Наталія Винників, вона була в "процесі 59-х". А пізніше в Києві німці її знищили, розстріляли. То вона власне в колі "рідної школи".

Інт.: А в котрому році закінчили гімназію?

В 39му 39-му. Ну і прийшли наші "визволителі" мені дальше вчитися не було як. Батько постарівся, ослаб, я мусила йти працювати. Пішла працювати в обласний відділ торгівлі, там де є облвиконком.

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency