Іван Пшик (Гордій Клим)

Іван Пшик (Гордій Клим)

  • с. Жовтанці Жовківського повіту Львівського воєводства

Кущовий провідник юнацької сітки ОУН, псевдо "Липий", політв'язень

Біограма

Народився 1925 року в селі Жовтанці Жовківського повіту Львівського воєводства (нині Львівського району Львівської області). Батько Петро воював в австрійській армії, згодом - в лавах УГА.

В сім’ї було восьмеро дітей. Найстарша сестра Ольгу (1924 р. н.) в роки німецької окупації потрапила на примусові роботи до Німеччини, де працювала в "бауера" (приватному домогосподарстві) до закінчення війни.

Іван Пшик закінчив сільську школу, далі навчався у Львові в ремісничій школі за спеціальністю електромонтер. Зі спогадів респондента, у міжвоєнний період в Жовтанцях проводилася активна громадська діяльність: діяла читальня товариства "Просвіта" і товариство "Сокіл", також існували осередки польських організацій і москвофільське товариство. Сам Іван став членом "Просвіти" в 14 років.

Наприкінці 1942-го, 17-річним юнаком приєднався до юнацької сітки ОУН. Згодом виконував обов'язки кущового провідника юнацької сітки ОУН в Жовтанцях під псевдо “Липий”.

Наприкінці листопада 1944 року, під час передачі документів на отримання паспорта в тодішньому райцентрі Куликові, Івана Пшика заарештували. Паспорт був потрібен для подальшого навчання у Львові. Надалі інтерв'юер утримувався в тюрмі у Львові, протягом 10 днів зазнавав тортур, після яких підписав зізнання.

Засуджений 15.09.1945 р. Особливою нарадою при НКДБ до 10 років виправно-трудових таборів з обмеженням у правах на 5 років. Спершу засудженого перевезли до Замарстинівської в'язниці, де він пробув 19 місяців, далі перевели в пересильну тюрму №25.

У травні 1946 р. етапом відправлений до Карагандинського виправно-трудового табору (Казахська РСР, м. Караганда, станція Карабас). Дорога до місця призначення за спогадами чоловіка, зайняла два тижні. В таборі працював спершу на городніх роботах, потім на будівництві.

Звільнений з табору в 1954 р., але залишений на спецпоселенні, де перебував ще до 20.04.1956 р. Після повернення додому поселився у сусідньому селі Вихопні.

На початку 2000-х років, у зв'язку зі вступом до релігійної організації "Рідна віра", Іван Пшик змінив ім'я та прізвище на Гордій Клим.

Спогади

Оповідач: Іван Пшик (Гордій Клим)
Місце запису: с. Вихопні Львівського району, Львівської області
Дата інтерв'ю: 29 листопада 2017 р.
Інтерв'юер: Ігор Гілевич
Транскрипція: Марія Гілевич
Джерело: Архів проєкту "Локальна історія"

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency