Заняття у професора філософії Романа Цегельського в Українському таємному університеті, келії собору св. Юра
  • Головна
  • Фотографії
  • Заняття у професора філософії Романа Цегельського в Українському таємному університеті, келії собору св. Юра

Заняття у професора філософії Романа Цегельського в Українському таємному університеті, келії собору св. Юра

Фото зроблено у міжвоєнний період, під час заняття філософії, яке вів Роман Цегельський в Українському таємному університеті, келії собору св. Юра.

Дата створення 1920-ті рр .
Локація м. Львів
Категорія: Фото
Колекція Родинний архів Любомира і Дарії Полюг
Дата оцифрування: 10 січня 2011 р.
Місце зберігання Архів проєкту "Локальна історія"
Історичний опис

Роман Михайлович Цегельський - український фізик, професор, доктор філософії (1911), педагог і громадський діяч, доцент Львівського педагогічного інституту (1940), один з організаторів Українського таємного університету у Львові (1919–1925), дійсний член НТШ (1914), автор наукових праць із фізики магнетизму, релятивістської динаміки Ейнштейна, фізики атома. Після війни у 1918 році повернувся до Чернівців, де був делегатом Національної Ради, яка проголосила злуку Буковини з Галичиною у Західно-Українській Народній Республіці. Після того, як румуни окупували Чернівці, на основі договору ЗУНР з румунським урядом про обмін 150 родин, Цегельські повернулися до Львова. Міністерство освіти ЗУНР скеровує його до Тернополя, де він працював директором реальної школи. Коли польські війська зайняли Галичину, він остаточно повертається до Львова, де бере активну участь в організації Українського «таємного університету», в якому завідує кафедрою та читає курс експериментальної фізики (1919–1925).

Університет був заснований за ініціативи Наукового товариства ім. Шевченка, Товариства українських наукових викладів ім. Петра Могили та Ставропігійського Інституту у Львові, як реакція на дії польської влади. Останнє було спричинено рішенням стосовно обов'язку студентів Львівського університету та Політехніки служити в польській армії. На відміну від створеного у цьому ж 1921 році в екзилі (Відень, пізніше Прага) легального Українського вільного університету, ТУУ забезпечував не тільки філософський та правничий напрямки освіти. У першій рік свого існування університет мав три відділи (факультети): філософський, юридичний (правничий), медичний, пізніше було утворено технічний відділ. На фото сидять чоловіки, фото дуже темне, оскільки заняття відбувається у підвальному приміщенні, навколо все неохайне, старі завіси і лави і на стіні зображений малюнок тризуба.

Опрацювання Гальшка Шкраб'юк

Онлайн-архів усноісторичних та візуальних джерел

Локальна історія

Мультимедійна онлайн-платформа про минуле та сучасне України

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Гуманітарний факультет УКУ

Навчально-дослідна програма кафедри історії УКУ "Українське ХХ століття"

Вічний фонд "Броди-Лев"

Вічний фонд імені Тиміша і Ґеновефи Шевчуків

© Жива Історія. Всі права захищено. 2025
Створено Abra agency